مقالات

نگارش، استخراج و پذیرش مقالات ISI

مشاوره برای نگارش و چاپ مقاله : 09109799593

مقالات ISI

یکی از اساسی ترین ابزارهای نشر علم، نوشتن و چاپ مقاله است. از نظر فنی، مقالات به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول، مقالاتی هستند که محتوای آنها شامل علم تولید شده توسط نویسندگان آن است و دسته دوم، مقالات مروری هستند؛ که در این مقالات، نویسندگان به مرور دستاوردهای علمی در یک حوزه خاص میپردازند. دانشجویان جوانی که عموما در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحت نظر اساتید راهنمایشان مشغول پژوهشند و یا دانشمندانی که در لبه مرز دانش در حال حرکتند، دستاوردهای علمی خود را مکتوب کرده و در مجلات معتبر به چاپ می رسانند.

 

عامل تاثیر یا Impact Factor چیست؟

ارزش یک مقاله بر مبنای میزان تاثیر آن بر مقالات بعدی تعیین می شود. عامل تاثیر (impact factor) که معمولا به صورت IF نشان داده می شود، حاصل نسبت تعداد استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در 2 سال قبل است که معرف این تاثیر است. در واقع عامل تاثیر یک شاخص کمی است که میزان مراجعه در سال های بعد به مقاله را نشان می دهد. به بیان ساده تر IF بيان‌گر آن است که به طور متوسط، هرمقاله منتشر شده در يک مجله چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است.

ایمپکت فاکتور به وسیله Eugene Garfield (بیانگذار موسسه تامسون ISI که بخشی از تامسون رویترز است) در دهه 1960 بنیان گذاری شد. ایمپکت فاکتور مجلات هر ساله برای مجلاتی که در لیست مجلات تامسون رویترز قرار دارند تعیین می شود. در پایان هر سال، مجله های تحت پوشش فهرست نویسی ISI که در فهرست وبگاه علم (Web of Science=WOB) قرار گرفته اند، ارزیابی می شوند. این موسسه هر سال در ماه ژوئن (ماه 6 میلادی) ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال قبل را در گزارشات ارجاع مجله یا (Journal Citation Reports,JCR)، منتشر می کند. این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می شود. شاخص Impact factor به شما كمك مي كند كه ارزيابي مناسبي از ژورنال بويژه هنگامي كه با ژورنالهايي در زمينه يا رشته مشابه مقايسه ميشود داشته باشيد.

 

نحوه محاسبه IF:

Impact Factor فقط درمورد نشريات نمايه‌شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط موسسه ISI برای بیش از 11000 مجله محاسبه و منتشر می‌شود. به‌اين ترتيب فقط مجلات ISI دارای Impact Factor واقعی هستند. محاسبه بر مبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. IF ژورنال x از تقسيم نمودن تعداد موارد ارجاع به مقالات دو سال گذشته آن ژورنال (x) در سال جاري در تمامي ژورنالها، به تعداد مقالات منتشر شده در ژورنال (x) در بازه دو سال گذشته حاصل مي آيد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب ارجاع آن مجله، از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ (24+26=50) به دست می آید که 0.8 است. یعنی به طور متوسط، هر مقاله آن نشریه 0.8 مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

 

نوشتن مقاله ISI

مقاله نویسی خود به تنهایی یک هنر به حساب می آید. در واقع ممکن است حتی افرادی که از نظر علمی بسیار پربارند نتوانند دستاوردهای خود را به درستی ارائه دهند. برای نوشتن مقالات ISI باید قواعد خاصی رعایت شود و از روشهایی که در جوامع علمی رایج است استفاده گردد. همچنین اکثر مجلات معتبر، مقالات ISI را به زبان انگلیسی چاپ میکنند. این بدان معنی است که نویسندگان باید در امر نگارش مقاله ISI به زبان انگلیسی بسیار مسلط باشند و تمام قواعد این زبان را به درستی بدانند و بتوانند از آن به درستی استفاده نمایند. عدم رعایت این اسلوبها و استانداردها موجب ناخوانا بودن مقالات و عدم پذیرش آنها در مجلات معتبر می گردد. از این رو افرادی که در صدد نوشتن اولین مقالات ISI خود هستند و یا افرادی که به علت مشغله فراوان فرصت کافی برای ارائه نتایج حاصل از پژوهششان را ندارند شایسته است تا با افرادی که در این زمینه دارای تجربه و تخصص هستند مشورت نمایند و یا حتی این کار را به ایشان واگذار نمایند.

 

چاپ مقاله ISI

برای آنکه به اهمیت نحوه نگارش مقاله پی ببریم کافیست به آماری که سردبیران اجرایی مجلات ISI ارائه می دهند رجوع کنیم. این آمار نشان می دهد که بیش از 75 درصد از مقالات ISI به علت اشتباهات نگارشی، عدم رعایت اسلوب مقاله نویسی و اشتباهات ناشی از عدم تسلط به زبان انگلیسی، پیش از داوری علمی از طرف مجله به نویسندگان برگشت داده می شود. این یعنی به خاطر ناآشنایی با نحوه نگارش مقاله، دستاوردهای علمی نویسندگان، وقت و هزینه ای که صرف بدست آوردن آنها شده نادیده گرفته می شود. اخیرا موسسات فراوانی در سطح بین المللی به کمک پژوهشگران آمده و اقدام به نگارش و ویرایش مقالات علمی می نمایند. استفاده از خدمات این موسسات باعث می شود تا کیفیت نگارش مقالات به حد مطلوبی برسد و احتمال پذیرش مقالات ISI در مجلات معتبر علمی را افزایش می دهد.

 

خدمات در حوزه نگارش مقالات:

 • انتخاب موضوع و نگارش حرفه ای مقاله در تمامی رشته ها و موضوعات و به دو زبان انگلیسی و فارسی.
 • استخراج مقاله از پایان نامه و یا سایر متون پژوهشی.
 • بازنویسی مقالاتی که در داوری یک یا چند ژورنال تخصصی رد (reject) شده اند.
 • تبدیل مقالات فارسی به مقالات استاندارد انگلیسی توسط متخصصین انگلیسی زبان و با در نظر گرفتن ترمینولوژی هر رشته.
 • ویرایش و اعمال اصلاحات بر روی مقالات فارسی یا انگلیسی آماده و انطباق آنها با استانداردهای محتوایی و ساختاری لازم برای ژورنالهای معتبر .
 • نگارش مقالات در سطوح متوسط تا بسیار بالا بسته به سطح کار پژوهشی صورت گرفته.
 • نگارش انواع مقالات از جمله مقالات علمی ترویجی، مقالات علمی پژوهشی، مقالات مروری(Review)، مقالات کنفرانسی(proceeding)،نگارش مقالات Survey، انواع مقالات از نوع Letter، انواع مقالاتCommunication ، فصول کتاب (Book Chapters) و … .
 • تصحیح و تکمیل مقالات نگارش شده.

 

 

خدمات در حوزه چاپ مقالات:

 • چاپ مقالات در ژورنالهای ISC، ISI و انتشارات معتبری همچون Elsevier ، Springer، Taylor and Francis و …
 • انتخاب ژورنال مناسب با در نظر گرفتن معیارهایی همچون انطباق پذیری اهداف و حیطه فعالیت ژورنال و مقاله، ضریب تاثیر ژورنال، اعتبار ژورنال بر اساس Black List و White List وزارت علوم و دانشگاه آزاد، پروسه داوری ژورنالها و محدودیت زمانی متقاضی
 • مشاوره در زمینه چاپ مقالات
 • تغییر فرمت مقالات مطابق فرمتهای مورد قبول ژورنالها همچون APA، MLA، شیکاگو و …
 • ارسال مقالات برای ژورنالها و تسریع فرآیند داوری و پیگیری آن
 • پاسخ به سئوالات داوران و برطرف نمودن نقدهای مد نظر داوران
 • دریافت پذیرش نهایی
 • ارسال مقاله چاپ شده

 

زمان مورد نیاز برای نگارش مقاله ISI:

 • نگارش مقاله بر اساس موضوع حدود ۳ هفته(با توجه به رشته این زمان متغیر است)
 • استخراج مقاله از پایان نامه ۲ هفته زمان می برد(با توجه به رشته این زمان متغیر است)
 • ترجمه مقاله ۱ هفته به طول خواهد انجامید
 • دریافت اکسپت مقاله از ژورنال ( بسته به ژورنال متفاوت است)
 • چاپ مقاله در ژورنال ( بسته به ژورنال متفاوت است)

نگارش، استخراج و پذیرش مقالات ISI